ایده‌ی اولیه اتاق فرار‌ها از گیم های رایانه ای که به سال ۲۰۰۴ برمیگردند، گرفته شده است. در ابتدا به اسکیپ روم، اسکیپ گیم هم می گفتند. در این بازی های رایانه ای با توجه به یک سری سرنخ و وسایلی که در تصویر نمایش دیده می شود باید معماها و پازل های موجود را حل کرد تا به مرحله بعد رفت.

سال ۲۰۰۷ شرکت ژاپنی SCARP برای اولین بار با این ایده هیجان انگیز یک بازی حقیقی ساخت. هدف سازنده این بازی

این بود که شرکت کنندگان در فضای بازی غرق شوند بین نشانه ها و سرنخ ها ارتباط ایجاد کنند و با حل معماها و پازل ها در زمان محدود از اتاق با موفقیت فرار کنند. اتاق فرار در ابتدا رشد سریعی در آسیا داشت و خیلی بعدتر به اروپا رسید.

تا اینکه در سال ۲۰۱۱ بالاخره این بازی به اروپا هم سرایت کرد. اولین اتاق فرار اروپایی در کشور مجارستان توسط شرکت  PARAPARK با نام Hint Hunt تاسیس شد و به انگلستان و فرانسه هم گسترش یافت.درهمان سالSCAR  با اسم Real Escape Game در امریکا آغاز به فعالیت کرد. در کانادا هم اتاق فرار با نام  Game Story رواج پیدا کرد.
اتاق فراردر اسیا بیشتر جنبه رقابت دارد و رکورد و موفقیت در فرار اهمیت بالایی دارد، در حالی که در اروپا برای بیشتر شرکت کنندگان، کیفیت بازی و توجه به جزییات و طراحی بازی اهمیت دارد.  

اتاق فرار انواع مختلفی دارد ویژگی هایی مانند ترسناک بودن و ایجاد حس ماجراجویی، کنار معمایی بودن به گسترش و محبوبیت این بازی کمک کرده است بسیاری از اتاق فرارهای معروف از یک فیلم یا کتاب محبوب الهام گرفته اند.  
ورود این بازی به ایران از سال 2016 آغاز و محبوبیت آن بین جوانان روز به روز در حال افزایش است.

Leave a comment

مجوز ساماندهی

logo-samandehi

مجوز اینماد

تماس با ما

سعادت اباد صرافهای جنوبی کوچه ۳۵ شرقی

۰۹۱۲۸۳۳۴۰۶۳
info@redescaperoom.com

تمامی حقوق این سایت متعلق به رد اسکیپ روم می باشد